Wybór jest prosty. Finlandia! (1)

Decyzja o przyjeździe do Finlandii oraz podjęciu pracy była spontaniczna. Od zawsze fascynowałem się językiem, kulturą oraz przyrodą tego kraju. Pewnego dnia postanowałem spełnić swoje największe marzenie i tak trafiłem do miejsca, w którym obecnie się znajduję.

Początki zawsze bywają trudne. Po wylądowaniu w FI zderzyłem się z rzeczywistością i uświadomiłem sobie, że wszystko co miałem zostawiłem za sobą. Dom, rodzinę oraz pzyjaciół. Jednak w drodzę do miejsca w którym obecnie mieszkam dotarło do mnie, że zawsze tu chciałem być. Otaczająca mnie przyroda zapierała dech w piersiach. Wielkie skały, ogromne zamarźnięte jeziora to tylko czubek góry lodowej.

Kultura oraz otwartość Finów to coś czego każdy powinien się od nich nauczyć. Nie bez powodu Finlandia nazywana jest najszczęśliwszym krajem na świecie. Wszyscy żyją tutaj bardzo skromnie. Nikt na siłe nie pragnie pokazać całemu światu jak bardzo jest bogaty. I o to chodzi!

Idąc do sklepu zawsze spotkacie kogoś kto mówi po angielsku więc nie musicie obawiać się o jakąkolwiek barierę językową. Zawsze zostaniecie mile powitani, nikt nie pcha się w kolejki do sklepów, każdy zbiera butelki oddając je do specjalnych automatów. W ten sposób Finowie dbają o środowisko.

Alkohol? Może Was to zdziwić lub nie ale Finlandia jest jednym z krajów, który spożywa największe ilości alkoholu na świecie. Alkohol powyżej 5 procent dostępny jest wyłącznie w specjalnych sklepach „Alko” otwartych w konkretnych godzinach. Więc jeśli w środku nocy zabraknie alkoholu stacja benzynowa nie przyjdzie nam z pomocą. Ceny wysokoprocentowych napojów też dają nam po kieszeni. Jeśli jesteście ciekawi cen możecie sprawdzić je na oficjalnej stronie https://www.alko.fi/

Finowie znani są również z miłości do kawy dla tego też na każdej stacji benzynowej możecie napić się jej za darmo. Sama kawa w kawiarniach nie należy do drogich, za dużą kawę 400 ml zapłacimy zaledwie 2 euro. Dlatego też ludzie spędzają tutaj bardzo dużo czasu w takich miejsca. W sieci sklepów (K) na półkach możecie również spotkać najróżniejsze rodzaje kaw.

Podsumowując mój dotychczasowy pobyt tutaj była to najlepsza decyzja jaką mogłem podjąć w tamtej chwili. Czuje się jak bym należał do tego miejsca od zawsze.

cdn…

Dodaj komentarz